ארכיון תמונות -  אלג'יריה

ערב לפני הטיסה, בשעה שארזתי את תכולת תרמילי הנצחי, במלון ברבאט בירת מרוקו, בדקתי היטב שלא יהיה בה שום תו -אות, מסמך או תעודה, שיעידו על נתינותי. עם שדחקתי את כלי הרחצה לתחתית התרמיל, הבחנתי בתווית שנושאת את השם ״שטיינר״. תלשתי גם אותה.

כל אותו הלילה התהפכתי מצד לצד, שאלתי את עצמי את כל השאלות האפשריות שהם עלולים לשאול אותי בשדה התעופה של אלג'יר. מה יהיה אם יעצרו אותי, למי פונים. כותרות כמו "מרגל ישראלי התחזה לעיתונאי מרוקאי", יסיחו בוודאי את דעתם של האלג'ירים ברחוב מבעיות השעה, אבל מה יהיה עלי? הדלקתי את האור ודחסתי לתרמיל בגדים נוספים. שיהיה. ניסיתי להירדם ולא יכולתי. נזכרתי שעל גבה של מעטפת הסוללות שלי יש הוראות הפעלה בעברית. שוב הדלקתי את האור, קילפתי את מעטפת הסוללות והשלכתי אותה לפח. מי צריך את כל זה, אמרתי לעצמי.

זה היה תחילתו של מסע שערך נסים קריספיל לתוככי אלג'יריה. מן הסתם , לא מופיעים כאן סממנים יהודיים, כי לא נותר במדינה הזו שום יהודי וגם לא נכסי מורשת. אבל בעבר הלא רחוק חיה כאן קהילה יהודית מפוארת שמנתה כ- 130,000 יהודים.

תלמידים בבית ספר כפרי פנטזיה המסגד החדש מסגד עבדל קאדר בקונסטנטין כפר בסהרה האלג'יראית נאת מדבר בסהרה האלג'יראית כפר הנשען על נאת מדבר קצ'בה בלב הסהרה האלג'יראית כפרי בנאת מדבר בסהרה כפרי בלבוש מסורתי כפרית בלבושה המסורתי פרש בלבוש מסורתי נוודים טווארגים - סהרה טווארג בלבוש מסורתי גברים בלבוש מסורתי תיירים בסהרה סהרה אלג'יראית נוף בסהרה האלג'יראית קן חסידות בנאת מדבר